<name lang="ar">6ES5 102-8MA02</name>
<name lang="en">6ES5 102-8MA02</name>
<name lang="fr">6ES5 102-8MA02</name>
<name lang="pl">6ES5 102-8MA02</name>
<name lang="cs">6ES5 102-8MA02</name>
<name lang="pt">6ES5 102-8MA02</name>
</names>
<informations></informations>
<description>
<input x="148" y="-16" size="7" rotate="true" text="MPI"/>
<input x="1" y="-16" size="7" rotate="true" text="L+"/>
<input x="22" y="-16" size="7" rotate="true" text="M"/>
<line length1="1.5" length2="1.5" antialias="false" end1="none" end2="none" style="line-style:normal;line-weight:normal;filling:none;color:black" y1="-28" x1="163" y2="-28" x2="180"/>
<line length1="1.5" length2="1.5" antialias="false" end1="none" end2="none" style="line-style:normal;line-weight:normal;filling:none;color:black" y1="-35" x1="161" y2="-29" x2="161"/>
<line length1="1.5" length2="1.5" antialias="false" end1="none" end2="none" style="line-style:normal;line-weight:normal;filling:none;color:black" y1="-28" x1="53" y2="-28" x2="157"/>
<line length1="1.5" length2="1.5" antialias="false" end1="none" end2="none" style="line-style:normal;line-weight:normal;filling:none;color:black" y1="-35" x1="159" y2="-29" x2="159"/>
<line length1="1.5" length2="1.5" antialias="false" end1="none" end2="none" style="line-style:normal;line-weight:normal;filling:none;color:black" y1="-28" x1="13" y2="-28" x2="27"/>
<line length1="1.5" length2="1.5" antialias="false" end1="none" end2="none" style="line-style:normal;line-weight:normal;filling:none;color:black" y1="-35" x1="160" y2="-29" x2="160"/>
<arc width="6" x="157" y="-32" antialias="true" height="6" style="line-style:normal;line-weight:normal;filling:none;color:black" start="0" angle="-180"/>
<line length1="1.5" length2="1.5" antialias="false" end1="none" end2="none" style="line-style:normal;line-weight:normal;filling:none;color:black" y1="-28" x1="180" y2="60" x2="180"/>
<line length1="1.5" length2="1.5" antialias="false" end1="none" end2="none" style="line-style:normal;line-weight:normal;filling:none;color:black" y1="-28" x1="33" y2="-28" x2="47"/>
<input x="0" y="24.5" size="9" rotate="true" text="CPU 102"/>
<circle x="47.5" y="-30.5" antialias="true" style="line-style:normal;line-weight:normal;filling:none;color:black" diameter="5"/>
<circle x="27.5" y="-30.5" antialias="true" style="line-style:normal;line-weight:normal;filling:none;color:black" diameter="5"/>
<line length1="1.5" length2="1.5" antialias="false" end1="none" end2="none" style="line-style:normal;line-weight:normal;filling:none;color:black" y1="-28" x1="-10" y2="-28" x2="7"/>
<line length1="1.5" length2="1.5" antialias="false" end1="none" end2="none" style="line-style:normal;line-weight:normal;filling:none;color:black" y1="-13" x1="48" y2="-13" x2="52"/>
<line length1="1.5" length2="1.5" antialias="false" end1="none" end2="none" style="line-style:normal;line-weight:normal;filling:none;color:black" y1="-28" x1="-10" y2="60" x2="-10"/>
<circle x="7.4999" y="-30.5" antialias="true" style="line-style:normal;line-weight:normal;filling:none;color:black" diameter="5"/>
<line length1="1.5" length2="1.5" antialias="false" end1="none" end2="none" style="line-style:normal;line-weight:normal;filling:none;color:black" y1="-11" x1="49" y2="-11" x2="51"/>
<line length1="1.5" length2="1.5" antialias="false" end1="none" end2="none" style="line-style:normal;line-weight:normal;filling:none;color:black" y1="-15" x1="46" y2="-15" x2="54"/>
<line length1="1.5" length2="1.5" antialias="false" end1="none" end2="none" style="line-style:normal;line-weight:normal;filling:none;color:black" y1="-15" x1="50" y2="-25" x2="50"/>
<input x="0" y="44.5" size="9" rotate="true" text="6ES5 102-8MA02"/>
<line length1="1.5" length2="1.5" antialias="false" end1="none" end2="none" style="line-style:normal;line-weight:normal;filling:none;color:black" y1="60" x1="-10" y2="60" x2="180"/>
<terminal x="10" y="-31" orientation="n"/>
<terminal x="30" y="-31" orientation="n"/>
<terminal x="50" y="-31" orientation="n"/>
<terminal x="160" y="-35" orientation="n"/>